Podmorský kábel bude dodávať čistú energiu z Maroka do Veľkej Británie

Zdroj: https://www.nextech.sk/a/Podmorsky-kabel-bude-dodavat-cistu-energiu-z-Maroka-do-Velkej-Britanie

Image

V marockom regióne Guelmim-Oued Noun bude vybudovaná solárna a veterná farma s výkonom 10,5 GW, ktorá bude prostredníctvom podmorských káblov zásobovať Spojené kráľovstvo čistou energiou. Dva 1,8 GW káble vysokonapäťového jednosmerného elektrického prenosového systému budú najdlhšie na svete. Realizátorom projektu je spoločnosť Xlinks so sídlom v Spojenom kráľovstve, ktorá sa zaoberá obnoviteľnými zdrojmi energie.

Projekt s názvom Xlinks Morocco-UK Power bude pokrývať územie s rozlohou približne 1500 štvorcových kilometrov v Maroku a bude prepojený výlučne so Spojeným kráľovstvom prostredníctvom podmorských káblov s dĺžkou 3800 km. Budú viesť plytkovodnou trasou z Maroka do Spojeného kráľovstva okolo Španielska, Portugalska a Francúzska. Projekt bude stáť 21,9 miliardy dolárov.

Spoločnosť Xlinks vybuduje v Maroku 7 GW solárnych a 3,5 GW veterných elektrární spolu s batériovým úložiskom s kapacitou 20 GWh/5 GW na mieste. Prenosový kábel bude pozostávať zo štyroch káblov. Prvý kábel sa stane aktívnym začiatkom roka 2027, spustenie ďalších troch je naplánované na rok 2029. Xlinks tvrdí, že projekt bude schopný do roku 2030 napájať až 7 miliónov domácností v Spojenom kráľovstve. Po dokončení pokryje 8 % potreby elektrickej energie vo Veľkej Británii.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *