India chystá investície do solárnej energetiky, chce znížiť závislosť na Číne

Zdroj: https://hnonline.sk/svet/20443819-india-chysta-investicie-do-solarnej-energetiky-chce-znizit-zavislost-na-cine

Teraz z Číny dováža 80 percent komponentov pre odvetvie solárnej energetiky.

India chystá investície do solárnej energetiky, chce znížiť závislosť na Číne

India investuje 195 miliárd rupií na podporu miestnej výroby solárnych modulov, čím zintenzívni kampaň za zníženie závislosti na dovoze z Číny.

Krajina má ambiciózny plán získavať do konca desaťročia zo slnečnej energie 280 gigawattov elektriny. Teraz z Číny dováža 80 percent komponentov pre odvetvie solárnej energetiky.

Investícia je súčasťou rozpočtu na budúci finančný rok, ktorý sa začne v apríli a ktorý dnes predstavila ministerka financií Nirmala Sítarámanová.

Závislosť Indie na čínskom dovoze sa týka celého energetického odvetvia a krajina prijala niekoľko opatrení na jeho obmedzenie.

Vzťahy susedných krajín sa zhoršili kvôli obavám z kybernetických útokov, pohraničným konfliktom a narušeniam dodávok v dôsledku pandémie COVID-19. Národ „nechce nič kupovať od svojho severného suseda,“ povedal minulý týždeň indický minister energetiky Rádž Kumár Singh.

Nové financovanie dopĺňa skorší súbor stimulov za 45 miliárd rupií, ktorý pomohol prilákať do odvetvia solárnej energetiky firmy ako Reliance Industries, najväčšou indickou korporáciou, či Adani Group.

Zvýšenie výroby v oblasti čistých energetických technológií „otvára obrovské pracovné príležitosti a privedie krajinu na cestu udržateľného rozvoja“, povedala ministerka Sitaramanová.

Nová politika pomôže zvýšiť sebestačnosť Indie vo výrobe solárnych modulov a otvorí exportné príležitosti, uviedla analytická spoločnosť Crisil. Stimuly do roku 2024 potenciálne pomôžu vytvoriť 30 až 35 gigawattov kapacity solárnych modulov, napísala spoločnosť twitteru.

Okrem subvencií pre výrobcov solárnych modulov bude India v energetike podporovať využívanie peliet z biomasy ako paliva v tepelných elektrárňach.

Vláda tiež plánuje predaj takzvaných zelených dlhopisov na financovanie nízkouhlíkovej infraštruktúry budovanej štátnymi podnikmi, uviedla ministerka financií.

Sitaramanová upozornila, že celkové vládne výdavky v budúcom fiškálnom roku budú medziročne vyššie o 4,6 percenta. Popri solárnej energetike bude vláda stimuly smerovať do infraštruktúry a dostupného bývania.

India bude po minuloročnom poklese, najhoršom za 40 rokov, tento rok jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých ekonomík.

Uviedla to začiatkom februára indická vláda, ktorá za finančný rok do 31. marca vo svojom výhľade očakáva rast o 9,2 percenta. V predchádzajúcom finančnom roku táto tretia najväčšia ekonomika v Ázii o 7,3 percenta klesla.

V nasledujúcom finančnom roku tempo rastu podľa predpokladov mierne spomalí, ale stále bude relatívne vysoké. Indická vláda rast odhaduje v rozmedzí od ôsmich do 8,5 percenta.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *