Samsung a IBM predstavili návrh revolučných 1 nm čipov

Zdroj: https://fontech.startitup.sk/na-mile-vzdialeni-konkurencii-samsung-a-ibm-predstavili-navrh-revolucnych-1-nm-cipov/

Možno už o pár rokov sa dočkáme toho, aby smartfón vydržal aspoň týždeň bez nabíjania. Tvrdia to technologickí giganti IBM a Samsung, ktorí podľa najnovších informácií urobili obrovský prelom v dizajne polovodičov. Na tému upozornil portál Engadget.

V čase, kedy výrobcovia prechádzajú zo 7 nm výrobnej technológie na 5 nm (v prípade Intelu stále 10 nm), už IBM úspešne testuje svoj nový testovací čip vytvorený 2 nm technológiou, pričom spolu so Samsungom „poškuľuje“ po 1 nm technológii.

Už v prvý deň konferencie IEDM (International Electron Devices Meeting) v americkom San Franciscu totiž obe uvedené spoločnosti predstavili nový dizajn ukladania tranzistorov na čip. Súčasne používané procesory a SoC (systém na čipe) využívajú polovodičové tranzistory, ktoré sú na doske naukladané vedľa seba, pričom prúd v nich tečie zo strany na stranu.

IBM a Samsung teraz navrhli tranzistory s efektom vertikálneho transportného poľa (VTFET – Vertical Transport Field Effect Transistors), ktoré sú naukladané kolmo na seba a prúd v nich tečie vertikálne.

Spoločnosti tvrdia, že VTFET sú oproti zaužívaným FinFet, ktoré sú základom modernej výroby nanoelektronických polovodičových zariadení a tvoria dominantný dizajn 14, 10, 7 nm technológie, oveľa rýchlejšie a energeticky efektívnejšie.

Presnejšie by VTFET mal v budúcnosti umožniť vytvárať až 2-krát rýchlejšie procesory, ktoré na svoj chod spotrebujú až o 85 % menej energie. Technológia by mohla mať zaujímavý dopad aj pre ťažbu kryptomien, ktorá by razom bola energeticky efektívnejšia a tým pádom aj šetrnejšia k životnému prostrediu. Zatiaľ však nevedno kedy IBM a Samsung plánujú túto technológiu komercializovať.

Negatívne dopady ťažby kryptomien

O negatívnych dopadoch ťažby kryptomien, najmä bitcoinu, počúvame v posledných mesiacoch pomerne často, pričom túto tému vo veľkom otvoril nielen doterajší „zástanca“ najväčšej kryptomeny, Elon Musk, ale aj mnoho odborníkov a nadšencov digitálnych mien.

Nie je totiž žiadnym prekvapením, že ťažba kryptomien založených na algoritme Proof of Work (PoW), ktorý slúži aj na overovanie transakcií v blockchaine, spotrebováva pri veľkom zapojení ťažiarov obrovské množstvo energie, čo je zároveň aj jedným z dôvodov tvrdých opatrení voči ťažiarom, v ktorých vedie predovšetkým Čína.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *